CK INFO TRAVEL - Beroun


Jak si vybrat zájezd? Zkuste s námi. Ideální dovolená 2013 od více než 150 cestovních kanceláří, pro Vás vybereme tu správnou.

Zobrazované zájezdy z destinací v obrázku

Egypt-Tunisko-Řecko-Turecko-Španělsko

20 let praxe v cetovním ruchu

Řecko-uprchlíci z ostrovů mizí, potraviny zdražily

Aktuality
Řecko-uprchlíci z ostrovů mizí, potraviny  zdražily

Řecko-uprchlíci z ostrovů mizí, potraviny zdražily

29.6.2016
Hlavní turistická sezóna je doslova za dveřmi. Nejen od zástupců cestovních kanceláří, ale i od Čechů, kteří se momentálně nacházejí v Řecku či se v nedávné době vrátili, jsme pro vás zjistili, jak je to v letošní sezóně s migranty, protesty, výběry z bankomatů či ekonomickou situací v Řecku.
Hlavní zprávy

Praha – Přestože řecké problémy se zadlužením či uprchlíky nezmizely a situace v zemi má ke stabilitě daleko, turisté se ničeho obávat nemusí. Potvrzují to i Češi, kteří se tam momentálně nacházejí nebo se před nedávnem vrátili. Oproti loňskému začátku léta nehrozí zavření bank nebo prázdné bankomaty.

Poptávka zejména po některých řeckých ostrovech podle něj enormně vzrostla. Větší zájem projevují Angličané, Němci a Poláci. K nim je nutné přidat alespoň část ze tří milionů Rusů, kteří v loňské sezóně navštívili Turecko, ale letos tam kvůli špatným vztahům obou zemí nepojedou. Přesouvají se tedy zejména do Řecka, Španělska či Bulharska.

Dražší Kréta, levnější Kos

U českých turistů hraje výraznou roli fakt, zda byl ostrov v minulosti zasažen migrační krizí, či ne. Od toho se odvíjí i ceny zájezdů. „Na Krétě vzrostla meziročně cena zájezdů vzhledem k vysoké poptávce o pět až deset procent. Naopak ostrovy Kos, Rhodos a Samos stejným způsobem zlevnily,“ uvádí František Vorel z Blue Style. Dodává, že tyto ostrovy se v minulosti potýkaly s negativní publicitou kvůli uprchlické krizi.

Na uprchlíky běžný turista na dovolené zřejmě nenarazí. Na ostrovech totiž už nejsou buď vůbec, nebo v minimálních počtech. „Podle zpráv z radnice vím, že pokud někdy někdo dorazí, tak si ho Turecko přejímá zpět podle dohody,” potvrzuje Linda Koulias, Češka žijící na Kosu. Ona sama už žádného uprchlíka neviděla od ledna. 

Loňská nejistota se neopakuje

Zástupci oslovených cestovních kanceláří se shodují, že ekonomické problémy Řecka se v turistických destinacích neprojevují. „Servis je na stejné nebo vyšší úrovni než v minulých letech, zásobování bez problémů,“ tvrdí Stanislav Zíma z Exim Tours. Eva Holečková z Firo Tour doplňuje, že hotely a hotely i obchodníci jsou připraveni na sezonu a plnohodnotně poskytují své služby.

Naprostá většina klientů s cestovkami vyráží na řecké ostrovy, kde krizi, pokud se nebudou bavit s místními, pravděpodobně vůbec nepocítí. Veškeré služby mají zpravidla zajištěné v areálech svých hotelů či jejich bezprostředním okolí.

Loňský scénář, který vypadal nejdříve dramaticky, ale pro turisty v konečné fázi prakticky nic neznamenal, nikdo z dotazovaných neočekává. „Spolupracujme s prověřenými partnery a hoteliéry, kteří neměli problém se zásobováním a poskytováním služeb v plném rozsahu ani v loňském roce,“ ujišťuje Vorel.

Protesty? Na ostrovech nepravděpodobné

Oproti loňsku nehrozí ani zavírání bank. Z bankomatů lze zcela běžně vybírat, potvrzuje i Hana Nováková. Případná omezení - pokud by nastala - by se vztahovala pouze na místní, rozhodně ne na turisty. „Jestli se však někdo obává, může si s sebou vzít pro jistotu nějaké peníze v hotovosti,“ dodává Bezděk. Stejně to vidí i Jírů: „Vybírat se nechystáme, eura jsme si dovezli z domova.“

Optimismus převládá i ohledně případných stávek či protestů. Podle Zímy i Šatného krizové situace na řeckých ostrovech nehrozí. „O protestech jsem nic neslyšela ani jsem nezpozorovala, že by je tu někdo řešil. Každý si užívá moře a sluníčko,“ říká i Jírů.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Pokud se klienti rozhodnou jet do větších měst jako jsou Atény či Soluň, měli by se stávkami či protesty raději počítat. Situace tam není snadno předvídatelná. Cestovní kanceláře svým klientům doporučují vyhýbat se takovým místům, kde se demonstrace mohou konat a kde by mohlo dojít k incidentům. Před cestou do většího města je rovněž vhodné ověřit seznam naplánovaných akcí na stránkách www.apergia.gr. Přestože se jedná o stránky v řečtině, lze z nich alespoň s pomocí překladače zjistit důležité informace.

Důchody klesají, daně rostou a potraviny zdražují

Samotní Řekové se už příliš radovat nemohou - pokud jde o porovnání s loňskem. V druhé polovině května schválili poslanci reformní balíček jako podmínku k čerpání další mezinárodní pomoci. Konkrétně by se mělo jednat o půjčku 7,5 miliardy eur (přes 202 miliardy korun) nyní v červnu a další necelé tři miliardy eur (81 miliard korun) v průběhu července a srpna. Kvůli tomu museli řečtí poslanci odhlasovat několik zákonů s radikálními škrty ve výši 1,8 miliardy eur (78,6 miliardy korun).

Zmiňované reformy zahrnují jednak zvyšování daní a nárůst DPH, na druhou stranu také snížení mezd a důchodů. Od června se zvýší DPH z 23 procent na 24 procent u většiny komodit, které zahrnuje spotřební koš domácností. Ten vedle dalšího obsahuje prakticky všechny základní potraviny (k prudkému zvýšení daně z 13 na 23 procent došlo loni v červenci). Rostou také ceny oblečení, obuvi, elektrospotřebičů i pohonných hmot.

Zatímco předseda vlády a lídr politické strany Syriza Alexis Tsipras tyto reformy označuje za počátek ekonomického růstu, obyčejní Řekové se obávají existenční krize. Podobně kriticky se na škrty a prognózy dívá i New York Times. Krize podle něj navíc nikdy neskončí, pokud evropští lídři budou nadále prosazovat stejnou politiku, která již opakovaně selhala.