CK INFO TRAVEL - Beroun


Jak si vybrat zájezd? Zkuste s námi. Ideální dovolená 2013 od více než 150 cestovních kanceláří, pro Vás vybereme tu správnou.

Zobrazované zájezdy z destinací v obrázku

Egypt-Tunisko-Řecko-Turecko-Španělsko

20 let praxe v cetovním ruchu

Aktuality
České nebe je vytížené

České nebe je vytížené

22.8.2016

 


Nad Českem letos proletěl historicky nejvyšší počet letadel. Kapacita vzdušného prostoru se v určitých chvílích dotýká svých limitů. V Evropě patří k nejvytíženějším.

Na českém nebi je plno. Už loni v našem vzdušném prostoru proletěl rekordní počet letadel. Letos jich bylo ještě víc a dá se očekávat, že rekordy se budou lámat i v příštích letech. Jen za letošní červen nám proletělo nad hlavami 80 175 letadel, což je oproti loňskému roku nárůst o 4,46 procenta. V červenci to pak bylo ještě víc – 87 583 strojů.
Zvýšil se i počet pohybů letadel na letištích v Praze, Brně a Ostravě. Jen v Praze za červen zaznamenali 13 310 pohybů, což je v průměru o 6,9 procenta více než ve stejný měsíc loni. Dosud největší počet pohybů naměřilo Řízení letového provozu (ŘLP) loni 26. července v Praze. Bylo jich 2989. Letos 1. července už byla pokořena třítisícová hranice.
„Je to způsobeno zvýšenou poptávkou po letecké dopravě obecně. V posledních letech byl růst generován především v Asii a na východ od nás, letos došlo i k mírnému oživení v rámci Evropy,“ řekl LN generální ředitel Řízení letového provozu Jan Klas. O zájmu o leteckou dopravu svědčí i plány leteckých společností, které předpokládají, že do roku 2020 nakoupí až 12 tisíc nových letounů.

Dobrá poloha, cena a minimální zpoždění

Český vzdušný prostor je navíc lákavý nejen díky výhodné geografické poloze, ale také kvůli ceně, která je nižší i ve srovnání s některými našimi sousedy. Polské a maďarské taxy jsou sice asi o čtvrtinu nižší, nicméně naopak o čtvrtinu dražší je Slovensko, ceny v Rakouskua Německu jsou pak zhruba dvojnásobné. Kromě toho i přes čilý ruch nabírají letadla nad Českem minimální zpoždění.
Především v létě se na provozu projevuje i to, že lidé z obavy z terorismu začali volit nové turistické cíle. Cest směrem do Afriky ubylo, naopak významně vzrostl počet cest do Španělska nebo Portugalska. V sezoně od května do září bývá zvykem, že se v Praze uskuteční až 400 tisíc pohybů, což je okolo 58 milionů pasažérů. „Jsme významná křižovatka, navíc je tady nejenom Letiště Václava Havla, ale řada dalších letišť, kam letadla stoupají či klesají přes náš vzdušný prostor, jako je Mnichov, Vídeň a další,“ dodává ředitel společnosti.

Platí se podle hmotnosti letadla i vzdálenosti

Vysoký počet letadel přináší peníze. Od ledna do května mělo Řízení letového provozu hrubý zisk před zdaněním 116,8 milionu korun. Loni to přitom za stejné období bylo 56,9 milionu. České nebe ale pomalu naráží na svoje limity. „Dneska jsme v situaci, kdy se nám ve vzduchu za jednu hodinu objeví až 200 letadel, a to je velmi blízko tomu limitu. Je to možné navýšit o nějakých deset dvacet procent, víc ne,“ vysvětluje Klas.
Nejvíce platí za přelet nad Českem velká letadla, cena se totiž počítá podle hmotnosti stroje a vzdálenosti, jakou uletí. Pro příklad – za 400 kilometrů zaplatí Airbus A380 zhruba 19 tisíc korun. A těch nad námi proletí okolo 50 denně.

 

Zdroj: Lidové noviny