CK INFO TRAVEL - Beroun


Jak si vybrat zájezd? Zkuste s námi. Ideální dovolená 2013 od více než 150 cestovních kanceláří, pro Vás vybereme tu správnou.

Zobrazované zájezdy z destinací v obrázku

Egypt-Tunisko-Řecko-Turecko-Španělsko

20 let praxe v cetovním ruchu

Aktuality
Kontrola zavazadel na letištích

Kontrola zavazadel na letištích

26.4.2017

Pražské Letiště Václava Havla začne od 15. května nově provádět detekční kontroly vybraných zavazadel. Tento postup, během kterého budou některá zavazadla otevřena a fyzicky zkontrolována na přítomnost výbušnin, má předejít naložení daných látek do nákladního prostoru letadla.

Pražské Letiště Václava Havla začne od 15. května nově provádět detekční kontroly vybraných zavazadel.

Jelikož bude kontrola zavazadel probíhat za přísných bezpečnostních podmínek, provádět ji bude proškolená skupina specialistů. Vybrané zavazadlo bezpečnostní pracovník otevře, získá stěrem z jeho obsahu kontrolní vzorek a v detektoru prověří možnou kontaminaci výbušným materiálem. Letiště zároveň zahájilo spolupráci s výrobci zavazadel a bezpečnostních zámků, díky které budou moci zaměstnanci otevřít většinu zavazadel bez poškození. Celý postup bude přitom pečlivě dokumentován a elektronicky monitorován, takže do každého zkontrolovaného zavazadla cestující dostane zprávu o průběhu kontroly. Zavazadlo bude následně opatřeno ochrannou fólií s obrandovanou lepicí páskou, která bude upozorňovat majitele, že prošlo touto kontrolou.

Letiště upozornilo, že při některých formách zabezpečení (integrovaný zámek bez tzv. TSA) může během otevření zavazadla dojít k jeho poškození a nemožnosti jej znovu uzavřít a uzamknout. V takovém případě bude zavazadlo kromě ochranné fólie vybaveno také stahovacími popruhy s logem letiště. Cestující s takovýmto zavazadlem budou moci jeho poškození řešit v cílové destinaci, kde by mělo dojít k vyřízení písemné reklamace do sedmi dnů.

Aby se případnému poškození zavazadla při bezpečnostních kontrolách předešlo, letiště cestujícím doporučí, aby používali zabezpečení pomocí TSA zámků označených červeným diamantem, zabalením do folie nebo standardním visacím zámkem, který je možné přeštípnout bez poškození samotného zavazadla.

Od opatření, které je běžné například na letištích v USA nebo sousedním Německu, si letiště slibuje vyšší bezpečnost cestujících. „Abychom se mohli srovnávat s nejbezpečnějšími letišti Evropy, je potřeba bezpečnostní opatření neustále zlepšovat a reagovat na aktuální situaci,“ uvedl člen představenstva Letiště Praha odpovědný za oblast bezpečnosti Milan Špaček. Přítomnost stop po výbušninách už letiště kontroluje od roku 2015, zatím ale pouze stěrem z oblečení cestujících a z příručních zavazadel. U odbavovaných zavazadel jde o novinku.

Pražské letiště odbaví denně v průměru 20 tisíc zavazadel, během letních měsíců zhruba dvojnásobek. Zavazadel kontrolovaných na přítomnost výbušnin bude tedy jen malá část v řádech promile, řekl manažer provozu bezpečnostní kontroly Matěj Hrdoun.

 

Zdroj: icot.cz