CK INFO TRAVEL - Beroun


Jak si vybrat zájezd? Zkuste s námi. Ideální dovolená 2013 od více než 150 cestovních kanceláří, pro Vás vybereme tu správnou.

Zobrazované zájezdy z destinací v obrázku

Egypt-Tunisko-Řecko-Turecko-Španělsko

20 let praxe v cetovním ruchu

Aktuality
Letiště v Praze hlásí rekordy

Letiště v Praze hlásí rekordy

21.2.2018

Pražskému letišti přibývají pasažéři osmý rok v řadě. Letos vedení letiště očekává nárůst o dalších téměř 1,4 milionu nad loňských rekordních 15,4 milionu. Do 20 let pak předpokládá zdvojnásobení množství odbavených cestujících. Aby lidé prošli letištěm co nejrychleji, chystají se některá vylepšení. Nejviditelnější z nich by mělo být zavedení samoodbavovacích systémů pro zavazadla, takzvaných Bag Drops, nebo úprava zastávek autobusů městské hromadné dopravy. Ty by kvůli větší rychlosti odbavení měly vypadat podobně jako stanice metra: cestující si budou lístky označovat už při vstupu do prostoru zastávky.

Provoz v českém vzdušném prostoru ustanovil nový rekord. Nad českými zeměmi loni přelétlo 853 420 letadel, což je meziročně o dvě procenta více. V průměru to vychází na 2338 přeletů za den. V roce 2016 činil počet přeletů 836 610. Nejnovější statistiky Řízení letového provozu tak zapadají do mozaiky optimistických zpráv, které hovoří o nebývalé kondici mezinárodní letecké dopravy.

Loňské číslo vynikne především ve srovnání s 25 let starým údajem; za první rok existence samostatné republiky využilo český vzdušný prostor zhruba 154 tisíc letadel. „Jsem rád, že za celou pětadvacetiletou historii samostatné České republiky, kdy český vzdušný prostor využilo více než 13 milionů letů, naši řídící letového provozu své poslání bezezbytku naplnili ,“ uvedl generální ředitel Řízení letového provozu Jan Klas.

Vývoj počtu přeletů v českém vzdušném prostoru. Autor: ŘLPVývoj počtu přeletů v českém vzdušném prostoru.
Autor: ŘLP

České nebe patří podle něj k nejvytíženějším v Evropě, ostře sledovaný je přitom údaj o zpoždění. To loni u ŘLP činilo 0,05 minuty na provedený let, což je pod hodnotou stanovenou v plánech Evropské komise (0,09 minuty). Ještě výrazněji než počet přeletů vzrostlo množství takzvaných přeletových jednotek. Ty se skládají z uražené vzdálenosti a hmotnosti letadla a odvíjí se od nich platby za dispečerské služby. Počet přeletových jednotek se loni zvýšil o 3,2 procenta, což znamená, že přes republiku létají stále těžší letadla na delší vzdálenost. Například Airbus A380 zaplatí za 400kilometrový přelet zhruba 19 tisíc korun.

Největším zákazníkem ŘLP zůstává i nadále Lufthansa před společnostmi Emirates, Wizz Air, Qatar Airways, Turkish Airlines, Ryanair, British Airways, Etihad, Austrian a KLM. Lufthansa přitom na čele ztrácí a je možné, že ji v pozici největšího klienta ŘLP brzy vystřídají Emirates.

Zdroj: http://zdopravy.cz