CK INFO TRAVEL - Beroun


Jak si vybrat zájezd? Zkuste s námi. Ideální dovolená 2013 od více než 150 cestovních kanceláří, pro Vás vybereme tu správnou.

Zobrazované zájezdy z destinací v obrázku

Egypt-Tunisko-Řecko-Turecko-Španělsko

20 let praxe v cetovním ruchu

Tunisko - info

Aktuality
Tunisko - info

Tunisko - info

6.8.2015

Turisté se pomalu vracejí do svých oblíbených hotelů a destinací v Tunisku. Policie po atentátu zpřísnila ostrahu ubytovacích zařízení včetně přilehlých pláží. Vláda nasadila na citlivá místa na 100 tisíc příslušníků bezpečnostních složek. Tři tisíce z nich dostaly na starost přímo ochranu hotelů a památek.

Důvěra návštěvníků se získává pomalu, ale přesto je hodně věrných turistů, kteří na Tunis nezanevřeli ani poté, kdy zasáhl 26.6.2015 tuto zemi ojedinělý sebevražedný atentát. Velké loajálnosti turistů si místní Tunisané velmi cení a sami dělají vše pro to, aby k podobnému incidentu již nedošlo. Pro místní by byla velká pohroma, kdyby se propady červencových návštěv opakovaly i v dalších měsících. Kromě policie se i sami svojí pozorností snaží sledovat a hlásit jakékoliv pochybnosti, které dříve nechali bez povšimnutí.

Počet turistů klesl o polovinu

Ve snaze posílit pocit bezpečí návštěvníků se proto náčelník generálního štábu po konzultaci s prezidentem a vládou rozhodl také o dva měsíce prodloužit výjimečný stav, který dává armádě a policii mimořádné pravomoci. Původně mělo opatření platit jen měsíc a nelze vyloučit, že nepůjde o prodloužení poslední.

Dlouhodobý výjimečný stav Tunisko už nedávno zažilo, i když z jiného důvodu. Vedení země jej vyhlásilo v době masových nepokojů proti tehdejšímu prezidentovi Zínu Abidínu bin Alímu a zrušen byl až loni na jaře.

Následky obou atentátů jsou už nyní tristní, když se počet hotelových rezervací rázem propadl o desítky procent. Přímo v Súse je to 40 procent. A obavy z dalších útoků snížily počet turistů v zemi proti loňsku o více než polovinu. Turistika se přitom na tvorbě hrubého domácího produktu podílí sedmi procenty a dává práci bezmála půl miliónu lidí.

Tunisko se snaží znovu vzbudit v turistech pocit bezpečí.

V reakci na atentáty v Tunisu a Súse přijal tuniský parlament nový protiteroristický zákon, který posiluje pravomoci úřadů. Byl znovu zaveden trest smrti, policie může až 15 dní zadržovat podezřelé, aniž by jim umožnila přístup k právníkům, a vyšetřovatelé mohou nyní i snáz využívat odposlechy.

Vláda možná zruší odletovou daň

Novela zákona měla širokou podporu sekulárních i islámských stran, ostře ji ale kritizovaly nevládní organizace a občanská společnost, kterým vadí hlavně obnova hrdelního trestu, na nějž v Tunisku platilo po čtvrt století moratorium. „Je to historický okamžik, který uklidní občany země,“ pochvaloval si naopak předseda Ústavodárného shromáždění.

Vláda se pokouší zachránit turistickou sezónu i tím, že pro zahraniční návštěvníky zvažuje zrušení tzv. odletové daně ve výši 30 tuniských dinárů (375 Kč) zavedené teprve loni v říjnu. Tento krok by měl přitom nezanedbatelný dopad na státní rozpočet.  K dnešnímu dni zatím žádná oficiální zpráva, která by zrušila tuto daň, cestovním kancelářím nepřišla.

 

Zdroj informací: novinky.cz