CK INFO TRAVEL - Beroun


Jak si vybrat zájezd? Zkuste s námi. Ideální dovolená 2013 od více než 150 cestovních kanceláří, pro Vás vybereme tu správnou.

Zobrazované zájezdy z destinací v obrázku

Egypt-Tunisko-Řecko-Turecko-Španělsko

20 let praxe v cetovním ruchu

Zlevňování letenek

Aktuality
Zlevňování letenek

Zlevňování letenek

29.1.2016

Zlevňování letenek stojí v cestě silný dolar

 

Nižší náklady na palivo využívají aerolinie po letech půstu k vylepšení finanční situace. Přesto již ceny za letenky klesly a zřejmě v tom budou pokračovat.

 

Promítnou se nízké ceny paliva do levnějších letenek? Na první pohled by se mohlo zdát, že je to zbytečná otázka. Vždyť už to začalo - aerolinky zlevňují. Ovšem ne všechny. Po dlouhém období, kdy mnohé nevydělávaly, si vylepšují finanční situaci. Letecké firmy mají obecně nízké marže - jedno až pět procent. Mnohé z nich si proto nyní potřebují vydělat na další investice.

 

Palivo tvoří jen část ceny „Na tuto skutečnost (zlevňování paliva - pozn. red.) reagujeme průběžně, ceny letenek upravujeme. Nicméně je potřeba říci, že palivo tvoří jen část ceny letenky. Vzhledem k tomu, že 80 procent nákladů - leasingy letadel, údržba a tak dále - na letovou hodinu hradíme v dolarech, nevidíme již za situace, kdy došlo k oslabení koruny, prostor pro další snižování cen letenek,“ řekla Vlaďka Dufková, mluvčí Travel Service. A dodala: „Ceny jsou již nyní nízké. Například zpáteční letenku do Dubaje nabízíme za 6773 korun.“ Šéf prodejního portálu Letuška. cz Josef Trejbal se domnívá, že i když ceny letenek loni klesly, mohly by v tom pokračovat také letos. Pro ČTK uvedl, že ve srovnání s letošním rokem by mohly být zhruba o deset procent nižší. „Důvodem je levnější letecké palivo a rostoucí konkurence leteckých dopravců,“ vysvětlil Trejbal.

 

Přidal se k němu i Tomáš Menčík ze společnosti Cyrrus. „Za období loňského roku v průměru a globálně klesly ceny letenek o osm procent. V podstatě jediným důvodem je nízká cena ropy. I letos by měl být hlavním,motorem‘ pro cenu letenek zejména vývoj v ceně ropy. A ten zatím odpovídá tomu, že by ceny letenek mohly ještě klesnout,“ řekl. S takovými názory nesouhlasila ředitelka prodeje Student Agency Věra Janičinová. Podle ní plošný pokles o desetinu nenastane. Aerolinky už v minulosti výrazně snižovaly náklady a mnoho prostoru pro výrazné slevy není.

 

Experti na cestovní ruch se shodují, že hitem letošního jara budou lety do Asie. Podle odhadu prodejců by mohly klesnout zpáteční ceny letenek právě tímto směrem pod deset tisíc korun. Samotná letenka do Bangkoku stála ještě před dvaceti lety 22 tisíc. Nyní vyjde nejlevnější zpáteční podle portálu Letenky.cz na 13 658 korun. To v případě, že chcete letět okamžitě, doslova ze dne na den. Pokud si ji ale koupíte s půlročním předstihem, vyjde ještě levněji -na 12 702 korun.

Už dnes se lze dostat také do Spojených arabských emirátů za necelých sedm tisíc korun. A ty jsou považovány za křižovatku pro cesty do asijských destinací. Navíc se rozšířily přímé linky do Vietnamu nebo Číny. Zlevnily i zájezdy. Osmidenní dovolená v Thajsku se snídaní vyjde zhruba na 18 tisíc. Přitom ještě před pěti lety stála o pět tisíc korun více.

 

Levnější jsou i letenky po Evropě. Z Prahy do Říma a zpět se létá za 2779 korun, do Paříže za 3030 korun, do Amsterdamu za 3261 a do Barcelony za 4449 Kč.

 

Zdroj: Lidové noviny