CK INFO TRAVEL - Beroun


Jak si vybrat zájezd? Zkuste s námi. Ideální dovolená 2013 od více než 150 cestovních kanceláří, pro Vás vybereme tu správnou.

Zobrazované zájezdy z destinací v obrázku

Egypt-Tunisko-Řecko-Turecko-Španělsko

20 let praxe v cetovním ruchu

Aktuality
Virus Zika

Virus Zika

2.2.2016

 

V posledních dnech se v médích stále častěji mluví o viru ZIKA a registrujeme nárůst počtu telefonátů na toto téma. Dnes navíc o problému jedná česká vláda, takže lze čekat dotazy i v dalších dnech.

Níže je stručné shrnutí, doporučení našim klientům. Prosím, dočtěte tento mail.

 O co jde?

Zika virus je pojmenován podle deštného pralesa v Ugandě: v jazyce této země "zika" znamená přerostlý. Přenáší ho komáři, i když dnes se objevila spekulace, že je možná přenosný i pohlavním stykem (dosud 100pct nepotvrzeno). Virus způsobuje horečku a stavy podobné těžké chřipce. Je znám už desítky let. V poslední době ale výrazně narůstá podezření, že u těhotných žen také způsobuje neurologickou poruchu zvanou mikrocefalie. Ta způsobuje předčasné ukončení růstu mozku. To je to, co děsí svět a o tom dále ..

 

Komu je nebezpečný?

Až 80 procent infekcí se nijak nerozvine a člověk nákazu ani nepozná. U drtivé většiny zbylých nakažených to proběhne jako týdenní chřipka. V Brazílii se ale v posledních letech začalo rodit více dětí s vývojovou poruchou mozku, v roce 2014 se jich tam narodilo 147, v roce 2015 ale už téměř 4000. Přitom nejméně u pěti případů je potvrzeno, že dítě bylo nakažené zika virem.

 

I to je důvod, proč ministerstvo varuje těhotné …

Virus Zika nyní nejvíce zlobí v Jižní a Latinské Americe. MZV ČR oficiálně doporučuje těhotným ženám, které mají v úmyslu cestovat do těchto oblastí, aby svou cestu zvážily.

 

Na druhou stranu, máme tu každý rok vždy nový virus! Chřipka ptačí, prasečí, nemoc šílených krav, ebola...  O viru Zika se ví již přes 60 let a myslím, že jeho nebezpečnost nepřekračuje pro nás nebezpečí mnoha jiných zákeřnějších nemocí. Farmaceutické společnosti určitě již vyvíjejí vakcínu, která s narůstající nejistotou roste na ceně. Oleje do ohně přilévají všechna media, která mnohdy lidi víc děsí než pravdivě informuje. Poslední článek na idnes.cz s hlavním nadpisem, že se dokonce Zika přenáší i krví (to je objev...), je toho důkazem. Buďme obezřetní, ale ne vyděšení a ovládáni zprávami, které často píšou nekompetentní "novináři" na volné noze.