CK INFO TRAVEL - Beroun


Jak si vybrat zájezd? Zkuste s námi. Ideální dovolená 2013 od více než 150 cestovních kanceláří, pro Vás vybereme tu správnou.

Zobrazované zájezdy z destinací v obrázku

Egypt-Tunisko-Řecko-Turecko-Španělsko

20 let praxe v cetovním ruchu

Změny udělení povolení ESTA

Aktuality
Změny udělení povolení ESTA

Změny udělení povolení ESTA

21.1.2016

 Spojené Státy zavádějí změny ve vízovém programu

Washington – Spojené Státy ode dneška /21.01.2016/ zavedly změny vízového styku na základě Visa Waiver Program Improvement and Terrorist Travel Prevention Act of 2015. Americká celní správa odbaví každý den více než milion pasažérů přijíždějících do USA. Jejím úkolem je usnadnit legální cestování a zároveň zajistit nejvyšší standardy bezpečnosti a ochrany hranic.

Podle tohoto předpisu, cestující z těchto kategorií nejsou nadále oprávněni cestovat do USA na základě Visa Waiver Program:

  •  Občané států zařazených do bezvízového programu, kteří cestovali nebo pobývali v Iránu, Iráku, Súdánu nebo Sýrii po 1. březnu 2011 včetně (s výjimkou pro cesty za diplomatickými nebo vojenskými účely ve službách země zařazené do bezvízového programu)
  •  Občané států zařazených do bezvízového programu, kteří jsou zároveň státními příslušníky Iránu, Iráku, Súdánu nebo Sýrie

Tyto osoby jsou nadále oprávněné žádat o víza obvyklým imigračním způsobem na ambasádách a konzulátech. V případě naléhavé cesty za obchodním, zdravotním nebo humanitárním účelem, jsou ambasády a konzuláty USA připraveny vyřizovat žádosti ve zrychleném řízení.

Od 21. ledna 2016, bude cestujícím, kteří jsou aktuálně držiteli dvojího občanství jednoho z těchto čtyř států uvedených výše a mají aktuálně platné Electronic System for Travel Authorizations (ESTAs), jejich aktuální ESTA zrušena.

Ministr pro vnitřní bezpečnost může podle nového zákona zrušit tyto restrikce, pokud usoudí, že je to v zájmu národní bezpečnosti Spojených Států. Tyto výjimky budou udělovány pouze na základě posouzení jednotlivých případů. Obecně, kategorie cestujících, kteří mohou být oprávněni získat tuto výjimku zahrnuje:

  •  Osoby, které cestovaly do Iránu, Iráku, Súdánu nebo Sýrie jako zástupci mezinárodních, regionálních a národních organizací v rámci svých pracovních povinností
  •  Osoby, které cestovaly do Iránu, Iráku, Súdánu nebo Sýrie jako zástupci humanitární nevládní organizace
  •  Osoby, které cestovaly do Iránu, Iráku, Súdánu nebo Sýrie jako novináři zá účelem podávání zpráv
  •  Osoby, které cestovaly do Iránu za účelem souvisejícím s podnikáním po uzavření Joint Comprehensive Plan of Action (14. července 2015)
  •  Osoby, které cestovaly do Iráku za účelem souvisejícím s podnikáním

Zda-li žadatelé o ESTA obdrží výjimku, bude rozhodnuto pouze na základě posouzení jednotlivých případů v souladu s podmínkami zákona. Dále budeme zkoumat, zda a jak mohou být tyto výjimky použity pro držitele dvojího občanství Iráku, Sýrie, Iránu a Súdánu.

Každý cestující, který obdrží oznámení, že není již nadále oprávněný využívat k cestám do USA Visa Waiver Program, může stále cestovat na základě platného víza vydaného ambasádou nebo konzulátem USA. Tito cestující budou povinni se dostavit na pohovor a obdržet víza do cestovního pasu na ambasádě nebo konzulátu USA před cestou do Spojených Států.

Zdroj: U.S. Department Of State

 

Zjednodušeně řečeno, změna se týká všech, kteří v období od 1. března 2011 cestovali do Íránu, Iráku, Súdánu nebo Sýrie a těch, kteří mají dvojí občanství a z toho jedno je v uvedených zemích.

Pro všechny ostatní české turisty platí stále systém ESTA - Elektronický systém cestovního povolení.