CK INFO TRAVEL - Beroun


Jak si vybrat zájezd? Zkuste s námi. Ideální dovolená 2013 od více než 150 cestovních kanceláří, pro Vás vybereme tu správnou.

Zobrazované zájezdy z destinací v obrázku

Egypt-Tunisko-Řecko-Turecko-Španělsko

20 let praxe v cetovním ruchu

Dreamliner - první let

Aktuality
Dreamliner - první let

Dreamliner - první let

26.10.2011

 Nový stroj firmy Boeing, letoun 787 Dreamliner, dnes úspěšně absolvoval svou první komerční cestu, na niž se vydal z Tokia do Hongkongu. Letadlo v barvách japonských aerolinek ANA s 264 pasažéry na palubě trasu absolvovalo za čtyři hodiny a osm minut.

Podle agentury Kjódó letoun odstartoval ve 12:45 místního času (5:45 SELČ). O premiérový let byl obrovský zájem - rezervovat letenky si chtělo kolem 5000 zájemců, dostalo se ale jen na zlomek z nich. Navíc 40 míst muselo být přepuštěno novinářům. Někteří nadšenci za letenku zaplatili několik tisíc dolarů.

Společnost ANA (All Nippon Airways) chce nový typ stroje využít i na domácích linkách. Mezi Tokiem a západojaponskými městy Okajama a Hirošima poletí Dreamliner 1. listopadu. V prosinci pak začne létat na první pravidelné mezinárodní lince z Tokia do Pekingu a v lednu z japonské metropole do Frankfurtu.

 

Letoun 787 Dreamliner firmy Boeing vyrazil v barvách japonských aerolinek ANA s 264 pasažéry na svou první cestu, a to z Tokia do Hongkongu.

ANA si objednala celkem 55 těchto strojů. Dreamliner 787 je prvním středně velkým letadlem, které bude schopné létat na dlouhých trasách. Výrobce ho označuje za nejmodernější dopravní letadlo v dějinách. Má až o pětinu nižší spotřebu paliva než letadla této kategorie, a to díky vylehčené konstrukci.

Boeing na vývoji stroje pracoval od roku 2003 a první Dreamliner měl původně dodat v roce 2008. Zatím má víc než 800 objednávek; některé se ale ruší. Čínský letecký dopravce China Eastern Airlines oznámil před týdnem, že ruší objednávku 24 dreamlinerů kvůli prodlevě v jejich dodávce. Cena letadla je v přepočtu až čtyři miliardy korun.

Nový stroj firmy Boeing, letoun 787 Dreamliner, dnes úspěšně absolvoval svou první komerční cestu, na niž se vydal z Tokia do Hongkongu. Letadlo v barvách japonských aerolinek ANA s 264 pasažéry na palubě trasu absolvovalo za čtyři hodiny a osm minut. Na snímku z hongkongského letiště cestující po schůdkách opouštějí letadlo.

Sedm důvodů, proč je nový Boeing výjimečný

1. Je (v podstatě) vyroben z plastu

Dreamliner je z 50 procent složen z kompozitních materiálů, polymerů vyztužených uhlíkovými vlákny, které jsou lehčí a odolnější než tradiční hliník. Kompozity se užívaly při výrobě dopravních letadel již dříve, ale nikdy v takové míře. U stroje 787 jsou z nich vytvořena křídla i trup.

 

2. Vzduch na palubě

 

Vlhkost vzduchu na palubě letounu 787 je vyšší než u ostatních komerčních letadel. Tlak je naopak nižší, takže cestujícím bude připadat, jako by se nacházeli ve výšce 1800 metrů, namísto 2400 metrů jako při standardním letu. Díky těmto změnám budou pasažéři cítit menší únavu, nebudou je tolik trápit bolesti hlavy a suché oči, uvedla společnost Boeing. Zdokonalení umožňují nové materiály, které jsou méně náchylné ke korozi a únavě materiálu než obvyklý hliník.

 

3. Víc místa

 

Pilot Boeingu Randy Neville prohlásil, že podle jeho názoru je to první věc, které si cestující u nového letadla všimnou. "Nejste namačkáni v rouře. Máte k dispozici spoustu volného prostoru," řekl. Také přihrádky na příruční zavazadla nad hlavami pasažérů jsou větší.

 

4. Spotřeba paliva

 

Spotřeba paliva u Boeingu 787 je o 20 procent nižší než u podobně velkých strojů, což umožní leteckým společnostem ušetřit peníze a vysílat tento stroj na delší cesty, podotkla firma Boeing. "U letadla této velikosti i mírné snížení spotřeby znamená značný rozdíl v celkových nákladech," upozornil Paul Sheridan z poradenské firmy Ascend. Delší dolet pak umožní přepravcům zavést více přímých spojů, takže cestující budou mít víc možností volby s menším počtem mezipřistání.

 

5. Přirozené ovládání

 

Kapitán Neville chválí firmu Boeing, že vyvinula velké úsilí, aby ovládání stroje 787 bylo co nejpřirozenější. "Kabina pilota je navržena tak, že ovládání je velmi intuitivní," řekl Neville. Jedním z příkladů je takzvaný Head-Up Display (HUD), průhledný displej umístěný nad palubní deskou, na němž pilot vidí všechny údaje potřebné k letu, a při tom může současně sledovat, co se děje venku.

 

6. Větší okna

 

Okna dreamlineru mají na výšku 48 centimetrů a jsou o 30 procent větší než u letadel podobných rozměrů. Navíc je nezakrývají tradiční plastové rolety. Dreamliner je totiž první komerční letadlo, které má u každého sedadla elektronicky ovládaná stínítka tlumící sluneční paprsky.

 

7. Uniformita

Jednotlivé dreamlinery se od sebe příliš neliší. Firma Boeing záměrně omezila aeroliniím možnosti úprav nového letadla, čímž vyšla vstříc bankám a leasingovým společnostem, které stroje často kupují. Pokud budou všechna letadla stejná, bude v případě potřeby pro vlastníka snazší je pronajmout dalším leteckým společnostem či je prodat.